X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

  بازدیداز تنگ سولک ودریاچه برم الوان  تنگ تکاب وغار نی ده و باغ نرگس

در این سفرتیم ما میهمان همنوردان عزیز تیم کوهنوردی  بنیاد مسکن شهرستان بهبهان بود که جا درد از تمامی این عزیران صمیمانه تشکر و قدر دانی کنم که در طی این چند روز تیم ما را مورد محبت قرار دادند .

تنگ سولک : در نزدیکی شهرستان بهبهان قرار دارد و در این تنگه درختان سرو تنومندی روییده شده است  که به زبان محلی این درختان را ( سول ) میخوانند ونام سولک بر گرفته از نام همین درخت است. وجود سنگهایی که روی آن نقوش برجسته  حکاکی شده است و مربوط است به دوران حکومت محلی ایلامی ها این تنگه را داری اهمیت کرده است . بعد از گذشت سالها وجریانهاوحوادث جوی هنوز بقایای سنگفرشهای راه های کوهستانی وکانالهای  باریک آبرسانی ساختهه شده از ساروج به جهت هدایت آب چشمه ها به مناطق دامنه کوهستان به چشم میخورد در این تنگه حدود 9 نقش بر جسته وجود دارد. در ابتدای ورودی تنگ نقش برجسته سربازی  ایستاده  که با دست مسیر تنگه را نشان میدهد جلب توجه میکند .

برم الوان : ( یاچشمه رنگی) که در دامنه کوه سفید قرار گرفته و دارای چشم اندزهای بسیار زیبایی است و آب آن  از زیر خود دریاچه می جوشد .

تنگه تکاب : در 20 کیلومتری شمال شهرستان بهبهان قرار دارد و سدی در میان این تنگه بروی رود خانه  مارون بسته شده است . این تنگ دارای راه های پر پیچ وخم کوهستانی وچشمه های آب شیرین و مناظر های دورنمای زیبایی میباشد که توجه هر طبیعت گردی را به خود جلب میکند  در دامنه این کوهستان عشایر زندگی میکنند .

غار نی ده : این نام بر گرفته شده از نیزارهای داخل دره ای به همین نام  که این دره مشرف است به روستایی به نام روشن مهر که از تنگه تکاب به توسط راههای کوهستانی مال رو به یک دیگر وصل میشود. دهانه ورودی غار بزرگ است ولی در بعضی جاها بسیار باریک میشود و  (حدود 600 متر) عمق با فراز نشیب های متعددی دارد. خاک کف غار بسیار نرم است و دمای داخل نیز گرم ومرطوب می باشد .و تالارهای وسیع وبلندی نیز دارد ومحل زندگی جانورانی همچون سوسک وعنکبوت وخفاش میباشد .

باغ نرگس : زمینی بسیار وسیع و پوشیده از گلهای زیبا ومعطر نرگس در 15 کیلومتری شمال شهرستان بهبهان که فضای اطراف را معطر کرده بود .            

            دسته ای گل نرگس تقدیم به تمام همنوردان   

                                                        

 

عکسها از: مهری شهبازی و محمد امیری 

 

 

برای دیدن بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید

ادامه مطلب ...

عوامل موثر در نامگذاری کوهای ایران را میتوان به چند دسته تقسیم کرد :

1-      رنگ : به طور تقریبی از اسم  رنگها در نامگذاری  کوههای ایران استفاده شده است . به تصورنخستین کسانی که کوهها را نامگذاری  کرده اند شباهتی بین آنکوه و رنگیکه کوه راباآن می خواندند وجود داشته است مثلا ، برفی که روی کوهها است و مدت زیادی روی آن میماند، آنرا سفید میکند . در ایران  70 کوه وجود دارد که نام آنها فقط سفید است و این به غیر از کوه هایی است که پیشوند یا پسوند سفید دارند مانند  :  سفید خانی ، سفید چشمه ، کمر سفید یا سنگ سفید . از سوی دیگر نام تمام کوهها فارسی نیست . تعداد زیادی از کوههای ایران نام ترکی دارند مانند : آق بلاغ ،آق تپه ،آق داش ،آق داغ ،آق دربند وآق مزار و... ( سفید در فرهنگ زبان ترکی ؛ آق ؛ گفته میشود ) کوهها اگر از زاویه پشت به نور دیده شود و یا از مواد و یا سنگهایی سیاه رنگ شده باشند سیاه به نظر میرسند  . 32 کوه به اسم سیاه کوه در ایران وجود دارد و 68 کوه با پیشوند سیاه که مهمترین انها عبارتند از : سیاه بند ، سیاه گوگ ، سیاه خانی ، سیاه تخت ، سیاه پال ، و سیاه کمان و...نام رنگهای دیگر چون سبز ، زرد ؛ قرمز نیز به بسیاری از کوهها اطلاق میشود . نام زرد به دلیل رگه ها ی آهکی زرد رنگ ، قرمز به دلیل وجود خاک  رس و نام سبز به دلیل پوشش گیاهی به کوهها داده شده است .

2-     عدد : گروه دوم ترکیب عدد یا اسامی کوها است به ویزه اعدادی که حالت تقدس دارند مانند : چهار ( یال چهار پالون ) هفت ( هفت سران لار ، هفت خوانی ، هفت تنان ) چهل ( چهل تن ، چهل نابالغان ، چهل چشمه ، چهل دختر ، چهل خشت ، چهل شهیدان ) هفتاد ( هفتاد قله ) و...

3-   جنس : وجود سنگ آهن ، شیشه ، گچ ، نمک ، سنگ سفید ، سنگ سیاه ، نقره ، فیروزه و کانی های گونا گون کوههایی به همین نام به وجود آورده است  .در ایران  18  کوه به نام گچ و77 کوه نمکی داریم .

4-   جانوران : از نام جانوران هم در اسم گذاریها استفاده شده است ، مثل کرکس ، خرسان ، شیرکوه گرگ ، پلنگ کوه ، خرگوشان ، کفتار کوه ، اشتران کوه ، گاو چال ، مار کوه ، میش چال تخت خرس و...

5-   گیاهان : بعضی از کوهها به دلیل نزدیکی به مزارع یا محل کاشت محصولی خواص نامگذاری شده اند ، مانند : دشت الو ، دره انجیر و بادامستان . وجود گلهای زرد ، درخت سنجد و گیاه گونه  نامهای کوه گل زرد ، کوه چشمه سنجد ، و گردنه گون پشته ، را به وجود آورده است .

6-    مکانهای مذهبی: وجود مقبره بسیاری از امامزاده ها یا اشخاص مذهبی در دامنه کوهها دلیلی برای نامیدن آنکوه ها به نام آن اشخاص بوده است . کوههای امامز اده عبداله ، امامزاده قاسم ، ابوذر ، امامزاده هاشم از این جمله اند . کوههایی نیز بر مبنای اعتقادات مذهبی نامگذاری شده اند مانند  ( الله اکبر والله داغ ) .

7-   شخصیتهای تاریخی وافسانه ای : نامگذاری ، کوههای تخت سلیمان ، بلقیس ، و کوههایی که نامی از قهرمانان افسانه ای چون رستم دارند نیز با الهام گرفتن از شخصیتهای تاریخی افسانه ای صورت گرفته.است مانند ،مناطق تخت سلیمان در البرز و بیژن درکوه دنا وچک چک دراستان یزد .

به طور مثال برخی از نامگذاریها از اینقرارند :

آتشگاه  : این کوه ( 1670 ) متر از سطح دریا در اصفهان قرا ردارد . این کوه در زمان ساسانیان محل آتشکده بوده است . (جغرافیای استان اصفهان ، ضمیمه جغرافیای ایران)

آلما بلاغ : واژه ای به زبان ترکی است و به معنای چشمه سیب در الوند همدان . ( قله های الوند )

آویدر  :  این کوه درجنوب غربی شهر سنندج قرار دارد .چشمه های آب صاف در کمر کوه جاری است و از آب این کوه آسیابهای زیادی در دره آبیدر دایر است . واژه آبیدر در اصل ((آویدر )) بوده که (( آو )) در اصتلاح زبان کردی به معنی مخفف آب است . بنا بر این لفظ آویدر به معنی کوه با آب است . (تحفه ناصری )

اخلومد : دره ای در نزدیکی مشهد است . و روایت است که از نام یکی از سرداران حمله اعراب به نام خالد گرفته شده است که مامور فتح این دره بوده است . مردم این دره هرگاه سربازان خالد را میدیدند فریاد میزدند خالد امد و به تدریج اسم این دره به اخلومد تبدیل شد . (به نقل از عباس جعفری )

البرز : در پهلوی ، (هربرز ، هربورس ، و در اوستا ، هره برزئی تیو یا هارابرزایتی ) نامیده شده است . این اسم مرکب از دوجزء ( هر) به معنی کوه و( برز) به معنی بالا ، بلند و بزرگ و در مجموع به معنی کوه بلند ، کوه مرتفع و کوه بزرگ است . ( فرهنگ دهخدا و معین )

الموت : قله الموت را به سبب ارتفاعی که دارد ((اله موت )) گفتند یعنی عقاب آشیان ، زیرا  ((اله )) به معنی عقاب و ((اموت )) به معنی اشیان است و چون عقاب در جاهای بلند آشیان میکند ، آن قله را به این نام خوانده اند و به مرور زمان  ((الموت)) شده است . (لغت نامه دهخدا )

الوند : واقع در جنوب غربی همدان است.  گفته شده الوند در اصل ( اروند) بوده که به تدریج تعغیر یافته. الوند از (ال ) و پسوند (وند ) تشکیل شده که ( وند ) به معنی مکان ، جا و ( ال) به معنی تندی و سربالایی زیاد میباشد . بنابراین الوند به معنای جایی که سربالایی تند و بسیار دارد . (گویند شخصی در این کوه آرمیده است که نام او اروند بوده ،به همین سبب کوه را به نام او خوانده اند . (برفراز قله های الوندو برهان قاطع )

بز قوش : این کوه درجنوب کوهستان سبلان واقع شده است و حدود 120 کیلومتر طول و 45 کیلومتر عرض دارد . چون رشته کوه مزبور به شکل گوش بز است انرا بز قوش نامیدهاند .(اردبیل شهر مقدس )

بیستون : در پارسی باستان (بغستان) تلفظ میشد که مرکب از دو جزء ((بغ )) و ((ستان )) بوده است و به معنی پرستش خدا میباشد چون ایرانیان فراز کوهها را برای پرستش خدا مناسب تر میدانستند ، این کوه مرتفع را جایگاه نیایش خدا نامیدند .(نام مکانهای جغرافیایی در بستر زمان

                                                                              پایدار باشید

 عکسها  مربوط است به برنامه جمعه ۸/۱۱/۸۹  کوه  و دامنه کرکس همراه با گروه کوهنوردی دنای اصفهان  

  

 عکسها از محمد امیری

 

  

حوضچه کنار مرغداری سابق

 

برای دیدن بقیه عکسها ادامه مطتب را کلیک کنید  

ادامه مطلب ...

عنوان برنامه : بازدید از تنگه سولک و باغ نرگس و صعود به کوه سفید بهبهان  

 

مدت برنامه :۵ /۳ روز از ۱۲  الی ۱۵بهمن

 

تاریخ حرکت :سه شنبه ساعت ۲۱ شب 

بلوط

 

بلوط

درخت بومی در مناطق معتدل میباشد و در ایران در کوهستان های کردستان ؛لرستان وچهار محال میروید . ارتفاع این درخت در بعضی نواحی به 50 متر و قطرتنه  آن به 3مترمیرسد برگهای درخت بلوط پنجه ای ومانند انگشتان دست میباشد میوه این درخت به نام بلوط معروف است و مانند فندق درون پیاله ای جا میگیرد . بلوط از نظر طب قدیم ایران گرم وخشک است و در بعضی نواحی از آرد بلوط نان تهیه میکنند .دم کرده بلوط (یک قاشق چای خوری در یک لیوان )برای مداوای امراض زیر مفید است .

1-      درد معده را بر طرف میکند .

2-      اسهال را بردرمان میکند .

3-      برای رفع کم خونی موثر است .

4-      کمپرس آن با آب گرم برای درمان واریس مفید است .

5-      خاصیت ضد عفونی دارد .

6-      برای درمان بیماریهای پوستی مقداری جوشانده آن را در وان آب ریخته و مدت 15 دقیق در وان باید استراحت کرد.

7-      خون مردگی را از بین میبرد .

مضرات : مطلب خاصی برای آن بیان نشده است .