X
تبلیغات
زولا
کوه کلار : از جمله ارتفاعات زاگرس بوده که بصورت شرقی و غربی امتداد دارد و سمت شرق آن از گردنه تنگ وستگان شروع و بطرف غرب امتداد  یافته است و نهایتاً در جنوب شهر ناغان در گردنه‌ای به نام همین شهر ختم می‌گردد، کلار از شمال به تالاب‌های گندمان، چغاخور، علی اباد و سولگان منتهی است و در واقع وجود تالابهای فوق که بصورت زنجیر وار به هم پیوسته و مامن و زیستگاه بیش از سیصد هزار پرنده بومی و مهاجر، آبزی، کنار آبزی بوده و مدیون وجود ارتفاعات برفگیر کلار است. کلار علاوه بر تامین آب تالابهای یاد شده که هریک به تنهائی چون نگین انگشتری از بابت تنوع زیستی، گردشگری و زیبا شناسی بر تارک این خطه از ایران می‌درخشد، درضلع جنوبی نیز ذخیره گاه ژنتیکی جنگل‌های ارس را در دامن خود پرورده و کلار از لحاظ تنوع ژنتیکی این دیار بی نظیر است. کلار نعمت بزرگ خداوندی است که به مردم این منطقه ارزانی شده، وجود دریاچه زیبا و منحصر بفرد قزل گل با مساحت ا۱۴۲ هکتار در ارتفاعات بالای ۲۲۰۰۰ متر این کوه و تالابهای چال تر و چال خشک مشرف در آنجا و جاری بودن قریب چهل چشمه بزرگ از اقصی نقاط منطقه و تمرکز جمعیتی در دامنه‌های  کلار و ارتفاعات آن ارتزاق و تامین معیشت اهالی و ساکنین روستاهای دامنه‌های کوه کلار را باعث شده است.

گزارش برنامه : جمعه 96/1/18 به اتفاق دو تن از همنوردان شهرستان شهرضا به قصد صعود به قله کلار بروجن وارد منطقه گندمان شده و موفق به صعود قله کلار شدیم . هوا بهاری و نیمه ابری و در دامنه کوه برف بسیاری نشسته بود که یاد آور صعود زمستانی شد . در بازگشت برف اسکی جانانه کل خستگی صعود را از تن به در کرد . اولین صعود بلند سال 96 برنامه ای خاطره انگیز و جذابی را در دفتر خاطرات کوهنوردی مان رقم زد . جای همه همنوردان خالی بود .
 
نمایی از کوه کلار 

برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید 
  تصاویری از کل برنامه                                                                                            با شما در برنامه های بهاری