X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

اقلید:  مرکز شهرستان اقلید، یکی از شهرهای شمالی استان فارس ایران می‌باشد. فاصله آن از شیراز، اصفهان، یزد و یاسوج به ترتیب ۲۷۵، ۲۳۰، ۲۱۰ و۱۸۰ کیلومتر می‌باشد. این شهر یکی از مناطق کوهستانی وسرسبز فارس است ودارای آب هوای سرد و کوهستانی است. ارتفاعاتی برفگیر دارد که موجب می‌شود مناظر زیبای برفی تقریباً تا اوایل فصل بهاردرآن مشاهده شود. بارش برف مناظری چشم نواز در زمستان و تفرج گاه‌هایی بی بدیل از چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های خروشان، در فصل بهار و تابستان می‌آفریند. کوه‌های بلند درطول مسیرجاده‌ای زیبا پدیدمی‌آورند وجود دشت‌های بسیار وسیع وحاصلخیز در اطراف آن مانند دشت نمدان، آسپاس وپکان در فصل بهار چشم‌اندازی روح نوازرابرای هرگردشگر تصویر می‌کنند. درفصل تابستان درکنار هوای خنک و مطبوع حضورعشایر بررونق تفریحی آن می‌افزاید . واحدهای اقامتی هتل شهرداری و هتل کیان در تمام طول سال و مدارس در تعطیلات نوروزی و فصل تابستان پذیرای میهمانان و گردشگران می‌باشند. پارک انقلاب، پارک پارسیان، تفرج گاه محمد رسول‌الله ، سرداب، بید سبحان، دامنه‌های کوه بل، دریاچه کافتر، آبشار تنگ براق، قدمگاه سده،چشمه بالنگان حاجی‌آباد، گور بهرام، آسپاس، باغ گل خارستان، قلعه شهرآشوب، پارک شهرآشوب، فی منی حسن‌آباد، قوره دان امامزاده اسماعیل و چشمه امامزاده سید محمد کافترو چشمه‌های متعددی که فضاهای فرح بخش و زیبایی را فراهم آورده‌اند به همراه دامنه کوه‌ها و سواحل رودخانه‌هاو حاشیه سد ملاصدرااز مهم‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر و شهرستان اقلید به شمار می‌آیند.

خانه کوهنورد اقلید : شایان ذکر است که اقلید به همت هیات کوهنوردی این شهرستان موفق به احداث خانه کوهنورد شده است با زیر بنای 130 متر ساختمان و با دو سالن بزرگ مجزا ؛ که امکانات آب و آبگرمکن ؛ برق گاز و کف پوش موکت در فضایی بزرگتر نیز برای ادامه پروژه ساخت در نظر گرفته شده . که هنوردان میتوانند با هماهنگی قبلی از این فضا استفاده نمایند .

کوهستان بل : در جنوب شرقی رشته کوه زاگرس در استان فارس درجنوب شهرستان اقلید باچشم اندازی بسیارزیباخودنمائی می کند.بلندترین ارتفاع این کوهستان قله بل باارتفاع 39۵۰متر در 14 کیلومتری جنوب شهر اقلید و بلندترین قله در استان فارس می باشد. قله صخره ای و سنگلاخی بل توسط گردنه مرتفعی از سمت جنوب به کوه سفید و از سمت شمال شرقی به کوهستان مرتفع ۳۵۰۰ متری گورک متصل و از سایر جهات کاملاً آزاد می باشد . بُل( BOL) در زبان پهلوی به معنای بلند است. این منطقه دارای آب وهوای معتدل کوهستانی است که دارای پوشش گیاهی متنوع بوده وگیاهانی ازقبیل  ارژن، گون، آویشن، جاشیر، کما، درمنه، کتیرا، پیازکوهی درآنجا می روید .

 مسیرهای اصلی صعود به قله بل :

1-  دره لای شکفت ( غربی )  2-  دره زمستانه (شمال غربی ) 3-  دره ریواس ( شما لی ) 4-  چشمه لگنی       ( شمال شرقی ) 5-  باغ ضرغامی ( شرقی ) 6-  دره سبز ( جنوبی ) 7-  دره قبله ( جنوب غربی )

دره لای شکفت : مسیر مناسب جهت صعودهای تابستانی و زمستانی است که  از ابتدای" سرد آب" شروع شده و به جانپناه منتهی می شود.

دره زمستانه : صعب العبور می باشد و نیاز به امکانات بیشتری جهت صعود دارد ؛ معمولاً تابستان از این مسیر صعود می کنند و دارای گیاهان متعدد و متنوع می باشد .

دره ریواس : مسیر بسیار زیبا که به علت فراوانی گیاه ریواس به این نام معروف شده است .

چشمه لنگی : از ابتدای گردنه عصاری و چشمه لنگی شروع و به قله منتهی می شود .

باغ ضرغامی : مسیر طولانی که از باغ و چشمه ضرغامی شروع و در انتها به قله ختم می شود .

دره سبز: مسیری نسبتاً طولانی که از دشت نخود زار شروع و به پناهگاه منتهی می شود.

دره قبله : مسیری نسبتاً مناسب جهت صعود  زمستانی می باشد که از ابتدای سرداب شروع می شود و به پناهگاه می رسد .

 

گزارش برنامه : طبق هماهنگی های انجام شده با همنوردان باشگاه طبیعت دوست شیراز و آقای "محمد علی اسلمی" رییس هیات کوهنوردی شهرستان اقلید موفق شدیم طی یک برنامه دو روزه ( پنجشنبه 7دی ماه 96 حرکت به شهرستان اقلید و گردش در نقاط دیدنی شهر همراه با آقای "محمد علی اسلمی" وشب مانی در خانه کوهنورد این شهرستان همراه با همنوردان توانمند باشگاه طبیعت دوست شیراز به سر پرستی همنورد گرامی آقای "آرش اکابری" ) و جمعه 8 دی ماه 96 صعودی موفق و بسیار عالی را در کنار همنوردان با اخلاق و دوست داشتنی باشگاه طبیعت دوست شیراز به انجام برسانیم . جا دارد در این گزارش از یکایک همنوردان عزیز باشگاه طبیعت دوست شیراز و جناب اسلمی عزیز که صعودی ایمن و بیاد ماندنی را برای ما رقم زدند تشکر و قدر دانی نمایم . به امید صعودی دیگر با این عزیزان .

نکته قابل توجه این برنامه عدم بارش در منطقه و کل مناطق کشور است که بسیار متاثر کننده و غمناک بود در هفتمین روز از زمستان عدم هیچ گونه بارندگی پیامد بدی در بر دارد با آرزوی بارش بسیار برای تمام سرزمین زیبای ایران زمین .


نمایی از شهراقلید  و کوه بل 


خانه کوهنورد اقلید 

 

 

 برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید

  تصاویری از کل برنامه 

جان پناه مسیردره  لای شکفت                                                                                       با آرزوی زمستانی پر برف