X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

یاد گروه نه نفره که در تاریخ 27/9/83  در برنامه ای یک روزه  مسیر دره آستانه به روستای هوک در منطقه شنلی دچار قهر و خشم طبیعت شدیم را گرامی میداریم . 

برای اطلاعات بیشتر در همین وبلاگ به تاریخ آذر ماه 89 رجوع کنید . 

 به همنوردان  هشدار میدهم در زمستان دقت بیشتری برای صعود و کوهنوردی داشته باشند . 

 تصویر از صبح روز برنامه با آسمانی صاف که ناگهان ابر آمدو سوز سرما و...(محمد امیری )


                         

                                            شاد و سالم و بر فراز باشید 

عنوان برنامه : صعود به قله دیان ( منطقه اردستان )


مدت برنامه : یک روز جمعه 1/10/91


کوه درو به چمن اردستان بهار 86 ( امیری )                                 با شما در برنامه های بیاد ماندنی فصل سرما و توصیه‌های مجدد و مؤکد به عموم علاقه‌مندان به کوه‌نوردی
جمعه، ۲۴ آذر ۱۳۹۱

با توجه به حساسیت های صعود به ارتفاعات در فصل سرما و با عنایت به ناپایداری شرایط جوی در روزهای اخیر، بار دیگر توجه عموم علاقه‌مندان به ورزش کوه نوردی را به نکات ایمنی زیر جلب می نمائیم. امیدواریم با توجه جدی به این موارد کمتر شاهد حوادث ناگوار در کوهستان باشیم و همه‌ی دوستداران کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی از این رشته‌ی جذاب نهایت بهره را ببرند.


* همراه داشتن پوشاک کافی و مناسب فصل
* آگاهی یافتن از وضعیت آب و هوایی، قبل از صعود به ارتفاعات
* آگاه کردن خانواده، نزدیکان یا دوستان از جزئیات زمانی و مکانی صعود و برگشت
* استفاده از مسیرهای مشخص و پاکوب شده جهت صعود و فرود
* زمان بندی مناسب جهت به پایان رساندن برنامه قبل از تاریکی هوا (بهترین زمان اقدام به بازگشت: ساعت ۱۴)
*‌به همراه داشتن وسایل ضروری کوهستان شامل: مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سـوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کمکهای اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی، گوشی همراه
* اشراف داشتن بر منطقه صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاهها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ و ...)
* خودداری از صعود انفرادی، همراه بودن با گروه و افراد مجرب
* پرهیز از اجرای برنامه هایی که فراتر از توانایی جسمی، فنی و روحی است.
* خودداری از رفتن به ارتفاعات تا ۷۲ ساعت پس از بارش برف (به لحاظ احتمال ریزش بهمن)
* استفاده از لباسهایی با رنگهای واضح (قرمز، زرد و فسفری)
* توجه به علائم هشدار دهنده، تابلوهای راهنمای مسیر، هشدارهای افراد مجرب، امدادگران و افرادی که از ارتفاع برمی گردند.
* فراگیری آموزش های کوهنوردی در مراجع ذیصلاح (هیئت های کوهنوردی و باشگاهها)
* همراه داشتن شماره تماس ارگانهای امدادرسان منطقه (اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی)  

منبع خبر : سایت فدراسیون کوهنوردی ایران  http://msfi.ir/

تصویر کرکس مسیر اوره زمستان 90 (امیری) 

 

                       سالم و بر فراز باشید

احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات شمال تهران
دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۱

باتوجه به بارش‌های صورت گرفته احتمال ریزش بهمن در ارتفاعات شمالی تهران وجود دارد.

«کاوه کاشفی» رییس هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا گفت: بارش برف در ارتفاعات شمالی تهران در طول چند روز گذشته منجر به افزایش احتمال ریزش بهمن در این ارتفاعات شده است. وی ادامه: ارتفاعات شمالی تهران با توجه به داشتن شیب های بین ۳۰ تا ۴۵ درجه از نقاط مستعد برای ریزش بهمن محسوب می‌شوند.

رییس هیئت استان تهران افزود: مسیرهای پناهگاه کلکچال به پناهگاه شیرپلا و ایستگاه پنج تله کابین توچال به دره اسون و پناهگاه پلنگ چال نسبت به سایر نقاط ارتفاعات شمالی تهران بیشتر مستعد ریزش بهمن هستند.

وی تصریح کرد: به تمامی کسانی که قصد صعود به ارتفاعات شمالی تهران را دارند توصیه می شود برای حفظ سلامت خود مسائل ایمنی را رعایت کنند و تا قبل از پایان روز از این ارتفاعات خارج شوند.

«کاوه کاشفی» اظهار داشت: هیئت کوه نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران در ایام پرتردد در قالب ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان در ارتفاعات شمالی تهران حاضر شده و نکات ایمنی را به کوه نوردان گوش زد می کند.  

منبع خبر :سایت فدراسیون کوهنوردی ایران   

http://msfi.ir 

                               همیشه سالم و بر فراز باشید

غار کهک: در استان مرکزی، در 86 کیلومتری جنوب شهر قم، 65 کیلومتری غرب شهر دلیجان، و در نزدیکی روستای کهک واقع است.نام غار از کوهی منفرد و کم ارتفاع گرفته شده که قلعه قدیمی روستا در قله آن بنا شده است. این کوه کم ارتفاع، کوه کوچک یا کوهک نامیده و به اختصار کهک تلفظ می​شود. کاربرد کاف تصغیر در گویش مردم منطقه رایج است.غار کهک شامل تعدادی سکوی بزرگ متوالی است که هر کدام به وسیله یک پرتگاه 10 تا 20 متری از هم جدا شده و همه آن​ها از ابتدا تا انتها زیر تاقدیس مرتفع و عظیم غار قرار گرفته​اند. این غار مانند چاهی عظیم به قطر 30 متر است که با زاویه 45 درجه و بر اثر فرایند غار زایشی به وجود آمده است.دهانه غار به شکل دایره به قطر 70 سانتی متر است و ارتفاع 1950 متری از سطح دریا قرار دارد. این دهانه بالای دیواره​ای به ارتفاع 8 متر واقع شده است و تنها با استفاده از وسایل فنی و طناب می​توانیم وارد غار شویم.در تالار ورودی غار یک ردیف پنج تایی چکیده غول پیکر، که در پشت آن​ها پرتگاهی عمیق وجود دارد، قرار گرفته است. در زمان​های بسیار دور ریزش عظیمی در محوطه رخ داده است که سنگ​های حاصل از آن پرتگاه​هایی فراوان به وجود آورده​اند.در غار دالان و دهلیز فرعی وجود ندارد و آنچه به این شکل به چشم می​خورد، فضاهای خالی هستند که بر اثر ریزش پدید آمده​اند. مسیر بازدید به علت وجود لایه​ای از خاک رس مرطوب لغزنده است و از کنار پرتگاه​های 2 تا 10 متری می​گذرد. در نیمه نخست مسیر بازدید دو چاه وجود دارد که پس از عبور از شیبی تند باید از کنار آن​ها بگذریم. در صورت بی دقتی و نداشتن مهارت، احتمال سقوط به داخل آن​ها وجود دارد.در نیمه دوم مسیر بازدید، سطح غار شیبی تند می​گیرد و از وسط یک تالار می​گذرد و در ادامه سنگ​های ریزش کرده بسیاری وجود دارند که باید آن​ها را دور بزنیم. تالار پس از طی 250 متر پایان می​یابد و به گودالی از آب زلال واقع در دخمه​ای پوشیده از چکنده​های مرمرین و بلورین می​رسد. این گودال عمیق​ترین نقطه غار است و 80 متر پایین​تر از دهانه غار قرار دارد.مسیر غار پس از گودال آب در جهت عکس و به طرف بالا، به طول100 متر امتداد می​یابد و غار به انتها می​رسد. در دالان انتهایی غار چند فضای خالی وجود دارد که به زیر سنگ​های ریزشی غار ختم می​شود. سرتاسر این دالان از چکنده​های گل کلمی و میخی پوشیده است. غار کهک 350 متر طول دارد.

مرجع مطلب سایت : http://www.irandeserts.com

گزارش برنامه : صبح روز جمعه 17/9/91 تیم از اصفهان حرکت کرد و با اجرای یک برنامه یک روزه دقیق و فنی موفق شد از غارکهک  بازدید کرده و به سلا مت مراجعت کند قابل توجه همنوردان برای بازدید از غار کهک داشتن وسایل فنی و کلاه ایمنی ضروری میباشد و اگر تیم مجهز به پله رکاب باشد برای فرود از دهانه غار ایمنی بیشتر تر  و راحت تر است . 


عکسها از مهری شهبازی 

 


برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید 


ادامه مطلب ...