شهرستان ازنا : یکی از شهرستانهای استان لرستان است. مرکز این شهرستان، شهر ازنا است. این شهر در دشت وسیع جاپلق جا دارد. شهرستان ازنا از جنوب به اشترانکوه و سفیدکوه از غرب به دربند و چشمه قل قل و تیان و شهرستان دورود، از شرق  و شمال به امامزاده قاسم و مؤمن آباد در دشت فرزیان و شهرستان شازند  و شهرستان خمین و از شرق  به شهرستان الیگودرز محدود است.

تیان : روستای خوش آب و هوای تیان در ۲۲ کیلومتری غرب شهرستان ازنا و در شمال غربی دامنه شمالی اشترانکوه در مسیر جاده ازنا – دورود واقع گردیده است.

اُشْتُرانْ‌کوه : مشهور به آلپ ایران رشته‌کوهی در شرق استان لرستان و یکی از بلندترین رشته‌کوه‌های زاگرس  استبلندترین قله این رشته‌کوه به نام سن‌بران به ارتفاع ۴۱۵۰ متر است  این رشته‌کوه سرچشمه یکی از سرشاخه‌های اصلی رود دز به نام ماربره است که در دوره کوهزایی آلپی جدید ایجاد شده‌است. این کوه از جمله کوه‌های جوان می‌باشد که در حدود ۳۰ میلیون سال پیش ایجاد شده‌است . قله‌های بلند و پر برف، دره‌های ژرف و طولانی، رودهای دائمی، پوشش گیاهی و جانوری بسیار متنوع، روستاهای کوهپایه‌ای از جمله ویژگی‌های اشترانکوه می‌باشد که به سبب بلندی در شعاع ۱۰۰ کیلومتری به خوبی پیدا است. گفته می‌شود نام آن به سبب وجود قله‌های ۸ گانه که هر کدام بلندتر از ۴۰۰۰ متر می‌باشد و مانند کاروانی از شتر به ردیف قرار گرفته، به شترکوه یا اشترانکوه معروف گشته‌است.

قله‌های مهم آن از شمال باختری به جنوب خاوری این‌هاستچال میشان ، گل‌گل ، گل‌گهر، سن بران، کوله لایو، میرزایی، فیالسون ، لگه،سراب شاه تخت ، سوزنی مهرجمال، پیاره دره تخت، پیاره کمندان، ازنادر و کوله‌جنو.

در ارتفاعات اشتران‌کوه دره‌هایی یخچالی وجود دارد که در اصطلاح محلی به آنها چال می‌گویند. از جمله این چال‌ها می‌توان از چال میشان، چال کبود، چال بران، چال فیالسون، چال شاه‌تخت، چال پیارو و چال همایون نام برد.

رودهای کوچک بسیاری از این قله‌ها سرچشمه می‌گیرند که ماربره، گهررود، دره دایی و دره دزدان از آن جمله‌انددریاچه گهر معروف به نگین اشترانکوه در یکی از دامنه‌های جنوب باختری و در دره گَهَررود قرار دارد . دریاچه گهر که یکی از مناطق گردشگری ایران محسوب می‌شود در دامنهٔ‌جنوبی این رشته کوه قرار دارد؛ که به نگین زاگرس معروف استدامنه‌های اشتران‌کوه از دیرباز محل استقرار برخی طوایف لر بوده‌است، پس از مهاجرت از آن‌جا و عبور از میافارقین و، آنان بعدها به اتابکان لرستان شهرت یافتند. راتع دامنه‌های اشتران‌کوه مورد استفاده عشایر این ناحیه است؛ و دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است.

گزارش برنامه : طی دو و نیم روز ( پنج شنبه 24 خرداد  الی شنبه 26 خرداد 97 ) با دو شب مانی در منطقه شب اول در روستای تیون منزل آقای "جوانمردی" از میزبانان قدیمی کوهنوردان در روستای تیون ( شماره تماس آقای "جوانمردی" 09013860819 جهت هماهنگی برای شب مانی و پارک خودرو ) و شب دوم در چال کبود . و سپس روز سوم صعود موفق از جبهه جنوبی معروف به مسیر سوزنی و در ادامه برگشت به روستای تیون و پایان برنامه . نکته قابل ذکر این که در چال کبود آب نیست و در انتهای گرده ماهی سمت چپ چشمه ای وجود دارد که بایستی آب مورد احتیاج برداشته شود . با توجه به تعداد کوهنورد در این فصل برای شب مانی در چال کبود جانپناه جوابگو نیست پس داشتن چادر ضروری می باشد . نکته مهم تر این که قیف های پر برف مشرف به قله سنبران در صبح یخ زده است و خطرناک میباشد یک حادثه در طی این دو روز در داخل یکی از قیفها بوجود آمد که نیاز به امداد گردید . آشنایی با کوهنوردان جوانان مستعد ایلام وتهران و سمنان از ویژگی های برنامه بود .


نمایی زیبا از اشتران کوه 

 

 برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید  ادامه مطلب ...

استان زنجان : در شمال غرب فلات ایرا  قرار گرفته‌است. وسعت استان برابر ۲۲۱۶۴ کیلومتر مربع و۱/۴۳ درصد کل کشور را شامل می‌شود. جمعیّت استان بر اساس آخرین آمار ۱٫۰۱۵٫۷۳۴ نفر است .رودهای مهم در این استان قزل‌اوزن زنجان رود شورکات (رود کبیر یا ابهر رود) است. بلندترین نقطه استان در ارتفاعات تخت سلیمان بیش از ۳۰۰۰ متر) و کمترین در قزل‌اوزن در گیلوان (بیش از ۳۰۰ متر) می‌باشد. آثار تاریخی شامل سلطانیه  بازارزنجان مجموعه رختشویخانه، مو مردانمکی مسجدجامعزنجان،مقبره قیدارنبی در شهرستانخدابنده، حمامیانیان ،تپهخالصه درخرمدره،آرامگاه پیر احمد زهرنوش، امامزاده زیدالکبیر در ابهر عمارت ذوالفقاریو معبد داش‌کسن است.تنوع آب وهوایی این منطقه موجب ایجاد گونه‌های متفاوتی از زندگی جانوری شده‌است. وجود گونه‌های متفاوتی از حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر وجانوران آبزی گردشگران بسیاری را در مواقعی که شکار مجاز است به این منطقه جذب می‌کند. از ۲۵ سال پیش ناحیه بزرگی به نام انگوران از طرف سازمان محیط زیست، منطقه حفاظت شده اعلام گردیده‌است. به دلیل شرایط کوهستانی این ناحیه و تأثیرات جریانات جوی مرطوب شمال غربی و غربی آب و هوای استان را می‌توان تبیین نمود. آب وهوای کوهستانی با زمستانی بسیار سرد و برفی و تابستانی دلپذیر و فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای گذراندن اوقات فراغت در این استان هستند. میزان بارندگی در بهار و زمستان نسبت به سایر فصول در این استان بیشتر است. پوشش گیاهی استان در مناطق مختلف متغیر بوده ولی در مجموع از جنگلها و چراگاه‌هایی با چشم‌انداز زیبا تشکیل شده‌است.غارهای استان عبارت‌اند از غار کتله خور و گلجیک و غار خرمنه سر. غار کتله خور که از همه اینها دیدنی تر و بزرگ‌تر است و یکی از پدیده‌های طبیعی بسیار زیبای ایران محسوب می‌شود در ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده قرار گرفته‌است. این غار از سه طبقه تشکیل شده و دارای تونلهای فرعی و استالاکتیت و استالاگمیت‌ها و ستونهای بسیار در گذرگاه‌های اصلی است و قندیلهای مخروطی آویزان از سقفها در اثر داشتن ناخالصیها رنگهای متنوع به خود گرفته‌اند و آن‌ها که ترکیبات به همراه نداشته یا کمتر دارند به صورت بلورهای شیشه‌ای بسیار شفاف مشاهده می‌شوند.از رودهای مهم استان قزل اوزن است که رودی جوشان و خروشان است و از کوه‌های کردستان سرچشمه گرفته و پس از توقفی در پشت سد منجیل نهایتاً وارد دریای خزر می‌گردد. از دیگر رودخانه‌ها زنجانرود، ابهررود، سجاس رود و خرا رود را می‌توان نام برد. همچنین چشمه‌های آب معدنی استان عبارت‌اند از چشمه آبگرم وننق چشمه آبگرم ابدال، چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران.

کوه بلقیس :  در هشت کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان  و 18 کیلومتری شهر دندی در بخش انگوران  با دو قله بلند با ارتفاع 3200 متر و 3350 متر در ادامهٔ سلسله کوه‌های شرق دریاچه ارومیه  واقع گردیده. روی قله جنوبی استحکامات و قلعه تخت بلقیس قرار دارد. ساختمان قلعه کاملآ مدور و از سنگ بنا شده؛ لذا می‌توان تصور کرد که از این بنا به عنوان برج دیده‌بانی استفاده می‌شده. بین دو قله کوه دریاچه بسیار زیبایی که از ذوب شدن برف کوه‌ها بوجود آمده در بیشتر ماه‌های سال قابل مشاهده است هر چند در سالهای اخیر به جهت کمی بارش تابستان‌ها آب دریاچه خشک می‌شود.
قلعه تخت بلیقیس در سال 1959 توسط فون دراوستن  مورد بررسی قرار گرفت وبعد از آن همه ساله توسط هیئت باستان‌شناسی مورد بازدید قرار گرفت؛ و در سال 1966 و  به وسیله دیتریش هوف  بررسی و مساحی شد.

حصار استحکامات فضایی حدود 50 در 60 متر که به صورت پلکانی با ارتفاع زیادی ادامه یافته و در حدود 9 ارگ مشخص است. در درون حصار ساختمان تقریباً مربع شکل و ایوانی در جلو می‌توان دید؛ که محور آن در جهت تخت سلیمان قرار گرفته. در جلو بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که اتاق‌های پناهگاه مانندی با سقف گنبدی می‌باشد.

برای صعود به این قله زیبا مسیرهای متفاوتی وجود دارو که بهترین و عمومی ترین مسیر یکی از طریق روستای قراول خانه و دیگری از طریق روستای تخت سلیمان و مسیر منطقه معدن میباشد . از مسیر معدن رابایستی با نیسان تا نزدیکی یال صعود پیمود .

 ارتفاع مبدا صعود روستای قراول خانه و تخت سلیمان تقربا :2300 متر و ارتفاع قله:3314 متر از سطح دریا

گزارش برنامه : طی سه روز برنامه مفرح و بیاد ماندتنی همراه با دو همنورد عزیزم سرکار خانم فخرایی و امیر حسین از مشهد موفق شدیم سیری در طبیعت زیبای تخت سلیمان داشته باشیم و از مناطق مختلف این خطه از سرزمین پر گل دیدن کرده و سپس طی یک روز( چهار شنبه 16 خرداد 97 ) از مسیر تخت سلیمان و معدن به قله زیبای بلقیس صعود کنیم و از مسیر دره زیبایی که به روستای قراول خانه ختم میشد برگردیم . آشنایی با همنوردان خوش اخلاق و مهربان شهرستان سقز در طول مسیر از جاذبه های این برنامه بود. در پایان جا دارد در این گزارش از آقای شمشیری شهروند منطقه تخت سلیمان که اسباب رفاه شب مانی ما را در یک سویت خوب و یک ناهار بسیار عالی پس از صعود را فراهم کردند نهایت تشکر و قدر دانی را داشته باشیم . تلفن همراه آقای شمشیری برای رزرو سویت 09127440630- 09146748560 .


 نمایی از قله بلقیس

 

  برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید

ادامه مطلب ...