X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


 آفتابگردان: گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می‌کند‌. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتی‌متر می‌باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره‌ای قهوه‌ای رنگ وجود دارد‌ که تخم‌های آفتابگردان دورتادور آن را گرفته‌اند‌. این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد‌. از تخم آفتابگردان روغن گرفته می‌شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است‌.

  ترکیبات شیمیائی

تخمه آفتاب بسیار مقوی است درای ۲۴% مواد پروتئینی، ۴۷% روغن، ۲۰% مواد هیداروکربن، ۸% فسفر، ۹% پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامین‌های A و B نیز می‌باشد‌. روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰% اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می‌باشد به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می‌کند.

  خواص داروئی

اسانس گل آفتابگردان برای التیام زخم‌ها و پائین آوردن فشار خون به‌کار می‌رود. اسانس برگ‌های آفتابگردان خاصیت میکروب‌کشی دارد. در طب قدیم ایران و در طب چینی از تمام قسمت‌های گیاه آفتابگردان استفاده می‌شود. در موارد زیر می‌توان از این گیاه استفاده کرد و از خواص درمانی آن برخوردار شد‌:

ـ زنگ زدن گوش: مغز ساقه آفتابگردان را در آب جوش ریخته و مانند چائی دم کنید و روزی سه فنجان از این چائی بنوشید.

ـ تقویت معده و پائین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگ‌های خشک آفتابگردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.

ـ سرگیجه و ورم صورت، آب آوردن بدن و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گل‌های خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم‌کرده را بنوشید.

ـ درد معده، بیماری‌های دستگاه ادراری، یبوست: ۳۰ گرم ریشه خشک شده آفتاب گردان را در آب جوش ریخته و مدت ۵ دقیقه بگذارید بجوشد یک فنجان از آن را سه بار در روز بنوشید.

ـ آرتروز و ورم پستان: هنگامی‌که آفتابگردان گل می‌دهد طبق گل (قسمت پائین گل که مانند بشقابی است) را جدا کرده و در آب انداخته آنقدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند و سپس این شیره را روی مفصل‌های دردناک بمالید و ماساژ دهید درد آرتروز برطرف می‌شود‌. برای درمان ورم پستان در زنان شیر‌ده طبق گل را هنگامی‌گه گل دانه داده است جدا کنید و در زیر آفتاب خشک کرده و سپس تکه تکه کرده و بو (سرخ کنید) دهید. که کاملاً قهوه‌ای شود و بعد آن را خرد کرده به‌صورت درآورید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده‌اید ریخته و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.

ـ اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی تخم آفتابگردان را (به مقدار ۳۰ گرم) در آب ریخته و حدود یک‌ساعت با حرارت ملایم بپزید سپس آن را با نبات یا قند شیرین کرده و به مریض بدهید‌.

ـ سردردی که همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان ریخته و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آن باقی بماند و این جوشانده را دوبار در روز بنوشید‌.

ـ بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتابگردان را با آب و شکر قهوه‌ای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.

ـ سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه آفتابگردان را در دو لیوان آب ریخته و بگذارید آهسته و با ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل یابد آنگاه به مدت یک هفته و روزی یکبار آن را بنوشید تا از شر سنگ کلیه راحت شوید.

ـ زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه آفتابگردان را باید له کدر و مانند پماد روی زخم جراحت گذاشته که خونریزی را بند می‌آورد و بهبودی را تسریع می‌کند. سعی کنید گیاه آفتابگردان را در حیاط خود بکارید و از خواص درمانی آن استفاده کنید.

 البته تخم آفتابگردان را باید به‌صورت خام استفاده کنید.

  مضرات

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

 

حسین مقدم: صعود زمستانی گرده‌ی آلمانها پس از تحمل شبی سردPDFچاپنامه الکترونیک
سه‌شنبه، ۲۴ بهمن ۱۳۹۱
«حسین مقدم» از کوه‌نوردان و هیمالیانوردان زنجانی در مورد صعود موفق زمستانی 
خود و دو هم‌نوردش به «علم‌کوه» از مسیر «گرده‌ی آلمان‌ها» گزارشی را ارائه کرد.

وی در گفت‌وگو با پایگاه خبری فدراسیون اظهار داشت: از ۳ ماه پیش برنامه‌‌ی این

 صعود زمستانی را در هیئت استان زنجان مطرح کردیم که مورد موافقت قرار گرفت 

و پس از آن به اجرای برنامه‌های آماده‌سازی و تمرینی پرداختیم.

«مقدم» افزود: از جمله برنامه‌های آماده‌سازی می‌توانم به صعود دماوند و یخچال سبلان اشاره کنم. 

ما هم‌چنین برای شناسایی منطقه و مسیر، در تابستان گذشته، گرده‌ی آلمان‌ها را در مدت ۲ ساعت

 و ۴۵ دقیقه به همراه چهار نفر از هم‌نوردان صعود کردیم.

وی با اشاره به آغاز برنامه مصادف با دهه فجر و عزیمت از زنجان در روز ۱۸ بهمن ۹۱ ، گفت: تعداد نفرات

 بیشتری در تمرینات حضور داشتند، ولیکن در نهایت، بنده به همراه «مجتبی مقدادی» و «جعفر محمدی» از زنجان راهی این برنامه شدیم .

«حسین مقدم» در رابطه با نحوه‌ی این صعود اظهار داشت: ما پس از عزیمت از زنجان،

طی صعودی یک روزه، ۱۹ بهمن در پناهگاه «سرچال» مستقر شدیم و پس از یک روز استراحت

۲۱ بهمن ساعت ۳ صبح صعود نهایی خود را آغاز کردیم . وی افزود: ساعت ۱۱:۳۰

 به گردنه‌ی «شانه کوه» رسیدیم که به شدت در معرض ریزش بهمن بود.  به هر حال صعود

«گرده‌ی آلمان‌ها» را آغاز کردیم و حدود ساعت ۱۸ به دلیل تاریکی هوا، 

زیر «سنگ سماور» متوقف شدیم.

«مقدم» خاطرنشان کرد: ما با وجود عدم تجهیزات کافی برای شب‌مانی، مجبور شدیم 

شب را در همان محل بیواک کنیم تا صعود را فردا صبح ادامه دهیم. وی تصریح کرد:

 وقتی آماده‌ی بیواک می‌شدیم، سقوط سنگ، فیکس تسمه‌ کوله‌ی «مجتبی مقدادی» ر

ا با خود برد و او با کمترین پوشش، شب سرد «علم کوه» را پشت سر گذاشت.

وی افزود: ساعت ۱۱ صبح روز ۲۲ بهمن موفق به صعود زمستانی «گرده‌ی آلمان‌ها» شدیم

و حدود ساعت ۱۱:۳۰ همان‌روز نیز بر فراز «علم کوه» ایستادیم و سپس از مسیر «سیاه‌سنگها» 

بازگشتیم که به دلیل تاریکی هوا در شرایط دشواری انجام گرفت اما بالاخره ساعت ۲۲ به پناهگاه رسیدیم.

«حسین مقدم» که صعود به قلل هشت هزاری هیمالیا را در کارنامه دارد؛ از یکایک کسانی 

که وی و هم‌نوردانش را در این صعود یاری کردند قدردانی کرد.

مرجع خبر سایت فدراسیون کوهنوردی ایران : http://msfi.ir


تَفتان :نام تنها آتشفشان فعال در سراسر ایران است. این کوه در منطقهٔ جنوب شرقی ایران، در استان سیستان و بلوچستان قرار گرفته‌است. این قله در حدود چهار هزار متر از سطح آب‌های آزاد ارتفاع دارد و بلندترین قله در منطقه جنوب شرقی ایران است. نزدیکترین شهر به تفتان خاش نام دارد.تفتان در زبان پارسی به معنای مکان گرما است. این آتشفشان فعال است و گازهای گوگرد در دهانه آن منتشر می‌شوند. کوهنوردان عموما از یال غربی صعود می‌کنند که پناهگاه مجهزی ساخته شده‌است.مسیر دسترسی به قله تفتان: در جاده خاش به زاهدان اگر از خاش به سمت شمال حرکت می کنید پس از حدود ۲۰ کیلومتر تابلوی بزرگی مسیر دسترسی به قله تفتان را به شما نشان می دهد. اگر از زاهدان به سمت خاش حرکت کنید حدود کیلومتر ۱۳۰ به خروجی روستاهای تمندان و کوشه می رسید.از سر جاده تا دو راهی که سمت راست آن با تابلویی شما را به طرف اردوگاه راهنمایی می کند حدود ۲۰کیلومتر، و از دو راهی تا اردوگاه ۸کیلومتر راه پیش رو خواهید داشت.طبق اطلاعات GPS، ارتفاع اردوگاه دره گل از سطح دریا ۲۴۹۳متر، ارتفاع پناهگاه صبح 3228متر و ارتفاع قله تفتان ۳۹۰۵متر می باشد. از اردوگاه آموزش و پرورش دره گل تا پناهگاه صبح (Sobah) از مسیر تنگه گلو نیاز به سه ساعت کوهپیمایی سرحال است.از پناهگاه صبح تا قله تفتان حدود ۳تا ۴ ساعت زمان لازم برای صعود است.به دلیل وزش بادهای سنگین و سرد در فصل زمستان عموماً صعود به این قله بسیار دشوار است. به طوری که مسیر 3 ساعته تا پناهگاه بیش از 8 ساعت زمان نیاز دارد.

گزارش برنامه :

عصر روز چهار شنبه 91/11/18 افراد تیم از ترمینال کاوه با اتوبوس اصفهان را به مقصد زاهدان ترک کرد.

صبح روز پنج شنبه91/11/19 ساعت 9 صبح در زاهدان مورد استقبال دوست و همنورد عزیزم اقای احمد راسخ سرپرست محترم گروه کوهنوردی آوانگارد زاهدان قرار گرفته و به منزل ایشان رفتیم و پس از صرف ناهارو استراحت .سپس  تیم مشترک با گروه کوهنوردی آوانگارد زاهدان به طرف روستای تمندان نرسیده به  شهرستان خاش حرکت کرده و ساعت 18 در منزل یکی ازاهالی  که از قبل توسط  دوستانمان هماهنگ شده بود هر دو تیم  مستقر شدیم تصمیم بر این شد که فردا با کوله های سبک از روستا ی تمندان تا قله صعود و مراجعت شود .

صبح روز جمعه91/11/20 ساعت 4/30 تیم آماده و سرحال به طرف قله حرکت کرده و پس از طی مسیری با شیب های آرام و تند ساعت 9 به پناهگاه صبح  (sobah) رسیده و پس از استراحتی کوتاه به حرکت ادامه دادیم و به آرامی شیبهای پر برف را پشت سر گذاشته و ساعت 12 تیم بر فراز قله آتشفشانی ماده کوه تفتان قرار گرفت و مراسم قله اجرا شد و بعد از استراحت به طرف پایین حرکت و ساعت 17 به روستا رسیده وبا خاطره ای فراموش نشدنی  به زاهدان مراجعت کردیم و شام بر سر سفره پر برکت دوست عزیزم آقای وکیل راسخ وشب مانی در منزل دوست عزیزم آفای احمد راسخ .

صبح روز شنبه91/11/21 گردش در شهر و خرید و ناهار مهمان دوست و همنورد عزیزم آقای امین اسماعیلی .افراد دو گروه و خانواده همگی در یک مهمانی بیاد ماندنی جمع بودیم که  روز پر خاطره ای بود . ساعت 17 با بدرقه گرم همنوردان عزیزم سوار براتوبوس به طرف اصفهان رهسپار شدیم . خاطره این سفر و صعود مشترک و میزبانی صادقانه دوستانمان بیاد ماندنی خواهد بود به امید صعودی مشترک با این عزیزان در کوه های زاگرس نه به پاس تلافی که هیچگاه میسر نخواهد شد بلکه برای ادامه راه رفاقت همنوردی و تجدید دیدار ها .

صبح روز یکشنبه 91/11/22 افراد تیم در ترمینال کاوه با خاطره ای بیاد ماندنی و به امید صعودی بهتر از یکدیکر جدا شدند .

جا دارد که من از تمام دوستان و همنوردان عزیزم درگروه کوهنوردی آوانگار زاهدان بخصوص آقایان احمد راسخ ؛ وکیل راسخ ؛ امین اسماعیلی ؛ شهاب شاه بیگی ؛ الیاس براتی و خانواده های محترم شان تشکر و قدردانی نمایم و آرزوی سلامتی و شادمانی  برای کلیه این عزیزان و دیگر همنوردان دارم .  

عکسها از محمد امیری و مهری شهبازی 

نمایی از تقتان آتشقشان نیمه فعال(محمد امیری )

برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مطلب را کلیک کنید 


ادامه مطلب ...

گزنه -گیزیدگان
گزنه گیاهی است که از زمان ماقبل تاریخ نیز بوده و مردم آن زمان از آن برای تغذیه استفاده می کردند و از خواص درمانی آن اطلاع داشته اند . 
جالینوس حکیم که در قرن دوم میلادی زندگی می کرده آنرا برای رفع سرماخوردگی و بیماری دستگاه تنفسی بکار می برده است . 
اطلاعات بیشتر در سایت : خواص گیاهان دارویی‏

شنلی در یک روز فراموش نشدنی برفی با خانواده افراد گروه (جمعه 91/11/13 )


عکسها از مهری شهبازی 


برای مشاهده بقیه عکسها ادامه مظلب را کلیک کنید 

ادامه مطلب ...