X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

 

 

ا سپند یا اسفند : گیاهی چندساله یا پایا از تیره نیتراریاسه (Nitrariaceae) است.

اسپند گیاهی است دارای ارتفاعی بطول حدود ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر. ظاهر آن بوته مانند، دارای برگ‌های سبز با تقسیمات باریک و دراز و نامنظم است. گل‌های آن درشت و دارای کاسبرگ نازک و گلبرگ بزرگ برنگ سفید مایل به سبز، میوه آن پوشینه و حاوی دانه‌های متعدد برنگ سیاه است. که درفصل بهار  میان دشتها میروید .  گیاه اسپند دربردارنده مواد ضد میکروبی نیز هست . در طب سنتی از عصاره‌های گیاهی اسپند جهت افزایش ترشح شیر، دفع ترشح شیر، دفع کرم‌های روده، درمان روماتیسم، و نیز به عنوان یک مسکن جهت رفع درد معده بکار می‌رفت. در تحقیقات آزمایشگاهی که از عصاره اسپند جهت از بین بردن میکروب‌ها استفاده شده‌است. مردمان ایران در قدیم دانه های این گیاه را بروی آتش ریخته و جهت میکرب زدایی در محل بستری بیماران مبتلا به  امراضی چون سرخک ؛ مخملک ؛ آبله مرغان و ...استفاده میکردنند و معتقد بودند که دود حاصله از آتش این گیاه از انتشار میکرب جلوگیری می نماید و هنوز در بسیاری از نقاط کشور این عمل مرسوم می باشد .  

                                                        سالم باشید و بر فراز

عنوان برنامه : کوهپیمایی شاخ نر میشی به روستای نیاکان (همراه گروه دنای اصفهان)


مدت برنامه : یک و نیم روزه از عصر پنج شنبه 91/3/30 الی  جمعه 91/3/31 


منطقه و کوه شاخ نرمیشی در چهار محال (عکس از آرشیو گروه)                                             با همه همنوردان در برنامه های شاد  
بسوی کوه بسوی قله های باشکوه  

بسوی آبی سپهر به راه زر نشان مهر 

 چو آرزوی ما هوا خوش است و پاک  

به روی قله ها تن از غبار تیرگی رها  

برآ  چو جان تازه بر بلند خاک 

 همیشه بر فراز همیشه سرافراز  

           " فریدون مشیری "   

 

دماوند (محمد امیری )

 

                                          برفراز باشی همنورد

  

اکالیپتوس : لثه آبی یا درخت تب استرالیا، شناخته شده ترین گونه اکالیپتوس است که مصرف پزشکی دارد. ارتفاع این گیاه به ۲۳۰ پا می رسد. برگهای ۴ تا ۱۲ اینچی این گیاه سبز تند و براق است. وقتی پوسته خاکستری آبی این گیاه کنده می شود، زیر آن پوسته کرمی رنگ وجود دارد.این گیاه به صورت روغن مایع اساسی، روغن اساسی به شکل پماد تنتور برگ محلول تهیه شده از گیاه و الکل یا گیاه، الکل و آب، برگ خام و چای قابل دسترسی است. قطره های ضد سرفه تجاری، انواع شربت ها، مایعات تبخیرکننده، روغن های مالیدنی، انواع خمیردندان و مواد شستشوی دهان حاوی روغن اکالیپتوس یا ترکیب اصلی آن یعنی سینئول است

اکالیپتوس علاوه برخواص طبی که برگهای آن دارد در لطافت و دفع مکس و پشه نیز موثر است و جالب  اینست که این درخت خیلی زود ریشه گرفته و برگ و شاخه های آن زیاد شده و بالا می رود.مصرف برگهای اکالیپتوس در عفونتهای برونشها تجویز گردیده است همچنین می توان آنرا در معالجه و درمان سرما خوردگی استفاده نمود .اکالیپتوس تب بر، اشتها آور، هضم کننده و داروی دیابت ( مرض قند) است مقدار مصرف آن سه تا چهار برگ تازه در یک لیوان آب جوش و یا یک قاشق سوپخوری برگهای خشک آن در یک فنجان بزرگ آبجوش است که باید ده دقیقه دم بکشد و در روز سه تا پنج فنجان ازآنرا نوشید . یک مشت کوچک برگهای خشک اکالیپتوس رادر ظرف آبی که درآن باز باشد در اطاق بجوشانید باعث تصفیه هوای اطاق و پاک کردن میکروبها خواهد شد.برگ گیاه دارویی اکالیپتوس خشک را تقریبا تمام داروخانه ها دارند و به آسانی می توانید آنرا بدست آورید. 

                              

                                     سالم باشید

بر اساس اعلام «مهدی قلیپور» که هفته‌ی جاری در فدراسیون حضور یافت؛ وی ۱۶ خرداد ماه در جریان یک برنامه‌ریزی شخصی و مستقل و در قالب تیمی بین‌المللی عازم صعود به قله ۸۱۲۶ متری «نانگاپاربات» می‌شود.

برای این هیمالیا‌نورد عزیز که سابقه‌ی صعود به «ماناسلو» و «گاشربروم۲» را نیز در کارنامه دارد، آرزوی موفقیت و سلامتی داریم.  

منبع خبر : سایت فدراسیون کوهنوزدی ایران        http://msfi.ir/